Zajímavosti

ELEKTROMOBILY – naše budoucnost a dnes již skutečnost

Jak jsme začínali? První elektromobil s označením C-Zero prodával Citroën již před více než deseti lety. Tento velmi dynamický vůz se nabíjel i z běžné zásuvky 230V a 1 km jízdy vycházel na cca 0,20 Kč.


A co dnes?  V současné době Citroën nabízí skvělý C5 Aircross Hybrid elektro/benzín motorizace. Příznivcům pohodlných, prostorných vozidel, nabízíme s výhodami plně elektrický nový Citroën C4.

                         

Koncem března představíme zcela nové auto vlajkovou loď C5 X, dlouhou 4,84m na konstrukčním   rozhraní mezi kombíkem a SUV.

Dále vám nabídneme skvělé Berlingo a až 7místné Berlingo XL nebo úžasný až 9místný Space Tourer s plně elektrickým motorem.       

A proč koupit elektromobol právě teď?

Přes názory pochybovačů, elektromobilům patří budoucnost. Zejména teď, když Citroëny mají až o statisíce nižší ceny oproti konkurenci a nyní naše vláda schválila od února dotace ve výši 1 miliardy Kč na nákup vozidel.

Vozy značky Citroën kupujete v Orlové – víme proč!

Zpověď zákazníka:„Od mládí jsem se řídil radami různých samozvaných odborníků, kteří propagovali značky našeho západního souseda. Když jsem si před 12 lety kupoval své již 4. auto, řekl jsem si, že se podívám i na jiné značky. Mezi jinými jsem navštívil prodejnu Citroënu – METEOR CAR v Orlové a byl jsem mile překvapen. Útulné prostředí, příjemný personál, domácí atmosféra, nádherná a dobře vybavená auta za příznivé ceny, výkup starých aut na protiúčet a další výhody. Dříve by mě vůbec nenapadlo koupit si Citroën. No a vidíte, dneska mám už třetí a jsem velmi spokojen“, říká zákazník a dlouholetý profesionální řidič Ivo Šotek.

Dovětek prodejce:

Co mnozí z vás ještě neví? Citroëny mají již v základní ceně velmi bohatou výbavu včetně klimatizace, tempomatu, 4 až 8 airbagů, a řadu bezpečnostních paketů, za které jinde doplácíte nemalé peníze. Na osobní vozidla výrobce poskytuje 12letou záruku na celozinkovanou karosérii. Díky spolehlivosti, úspornému provozu, ale hlavně díky neporovnatelnému pohodlí cestování a francouzské eleganci exteriéru i interiéru vozidel, jsou Citroëny již mnoho let tradičně automobily francouzských prezidentů, vlády a státních úřadů. Uvedu příklady: v Citroënu SM jezdil prezident Georges Pompidou, při návštěvách Francie papež Jan Pavel II, američtí a další prezidenti.

Z  mnoha takových za všechny vyberu jeden – Citroën DS, který v roce 2009 zvítězil, v anketě o „Nejkrásnější automobil všech dob“ pořádané britským magazínem „The Classic & Sports Car“.  Tato trofej o cenu „Nejkrásnější automobil všech dob“ je o to cennější, že v ní nehlasovali čtenáři, ale skupina 20-ti nejvíce světově uznávaných designérů, mezi kterými nechyběl uznávaný Giorgetto Gugiaro.  

Asi Citroën DS znáte, protože v něm jezdil slavný francouzský prezident Charles de Gaulle. Tento Citroën znáte také z filmů s Fantomasem a Luisem de Funes. V Citroënech jezdila také německá TOP modelka Claudia Schiffer, česká topmodelka Simona Krainová, herec a moderátor Marek Eben, zpěvák Stanislav Hložek, moderátor Dalibor Gondík a mnoho dalších. Profil tohoto vozu DS byl inspirován mimozemským létajícím talířem UFO. V roce 1955 na Pařížském autosalonu zaznamenal okamžitý triumf, hned 1. den výstavy si ho objednalo 12 tisíc zákazníků a do konce týdne jich bylo přes 80 tisíc! Elegance exteriéru i interiéru, šarmantně ladné křivky, neporovnatelné pohodlí, ekonomika provozu a spolehlivost – to jsou společné vlastnosti vozidel Citroën.

Na závodech v rallye Citroën kraloval více než 10 let a nezahálí ani na cestách. Těší stále rostoucí oblibě na silnicích celého světa. Citroën má spoustu historických prvenství nejen v Evropě: celokovová samonosná karosérie, šípové ozubení v převodovkách, pásová výroba, hydraulický podvozek, samo natáčecí světlomety, brzdové světlo.  A šípové ozubení v převodovkách přineslo světu podstatné snížení  hlučnosti a hmotnosti nejen převodovek, ale i strojů v celém průmyslu Kreativita, bezpečnost a inovace, to jsou přednosti značky Citroën.

A ještě něco!

Francouzské technogie vítězí nejen na cestách, ale i na nebi, kde čtvrt století kraloval nadzvukový francouzsko - britský CONCORDE, který létal z Paříže do New Yorku za 3,5 hodiny. Na ukončení jeho letů se podílela ekonomika jeho provozu a jediná havárie, která ovšem nebyla zaviněna poruchou stroje, nicméně byla použita jako záminka k odstavení těchto nadčasových nadzvukových létajících strojů.

Stavte se do Orlové!

Další slavné Citroëny * Citroën SM

               

                                     

                                                                   

Sbalit
Rozhovor s panem Ivo Šotkem

Kupujeme nové auto aneb zpověď pana Ivo Šotka:

 „Od mládí, jsem dával na doporučení různých rádo by odborníků, kteří mi doporučovali značky aut našeho západního souseda. Když jsem si před 12 lety kupoval své již 4. auto, řekl jsem si, že se podívám i na jiné značky. Mezi jinými jsem navštívil prodejnu Citroënu – METEOR CAR v Orlové a žasnul jsem. Útulné prostředí, příjemný personál, domácí atmosféra úplně nádherná dobře vybavená auta za velmi příznivé ceny, výkup starých na protiúčet a další výhody. Dříve by mě vůbec mně nenapadlo, že bych si měl koupit Citroën. No a vidíte, dneska mám už třetí a jsem velmi spokojen.“

Dovětek prodejce

 Citroëny mají již v základu velmi bohatou výbavu včetně klimatizace, tempomatu airbagů, elektropaketu a dalších doplňků, za které jinde doplácíte nemalé peníze. Samozřejmostí je většinou 5letá záruka přímo od výrobce a 12letá záruka na 2x antikorozně upravenou zinkovanou karosérii pro osobní automobily. Až Citroëny poznáte, pochopíte proč jsou to již mnoho let tradičně vozy francouzských prezidentů.

Z mnoha takových za všechny vyberu jeden – Citroën DS, který v roce 2009 zvítězil, v anketě o Nejkrásnější automobil všech dob pořádané britským magazínem

The Classic & Sports Car.   Tato trofej
o Nejkrásnější automobil všech dob je o to cennější, že v ní nehlasovali čtenáři, ale skupina 20ti světově uznávaných designérů mezi nimi nechyběl uznávaný Giorgetto Gugiaro.  Asi Citroën DS znáte, protože s ním jezdil slavný francouzský prezident Charles de Gaulle a také z filmů, kde s ním jezdil Fantomas, Luis de Funes a další. Profil tohoto vozu DS byl inspirován mimozemským létajícím talířem UFO. V roce 1955 na Pařížském autosalonu zaznamenal okamžitý triumf, hned 1. den výstavy si ho objednalo 12 tisíc zákazníků a do konce týdne jich bylo přes 80tisíc!

Elegance exteriéru i interiéru, šarmantně ladné křivky, neporovnatelné pohodlí, ekonomika provozu a spolehlivost, to jsou společné vlastnosti vozidel Citroën.

Když to shrnu, na leteckém nebi byl čtvrt století králem nadzvukový francouzsko-britský CONCORDE, který létal z Paříže do NewYorku za 3,5 hodiny. ( na ukončení jeho letů se podílela ekonomika jeho provozu a  jediná havárie, která ovšem nebyla zaviněna poruchou stroje).

Na necestách v rally Citroën kraluje více než 10 let a nezahálí ani na cestách. Citroën se Těší stále rostoucí oblibě na silnicích celého světa.

Má spoustu historických prvenství nejen v Evropě: celokovová samonosná karosérie, šípové ozubení v převodovkách, pásová výroba, hydraulický podvozek, samonatáčecí světlomety, brzdové světlo.  Kreativita, bezpečnost a inovace, to jsou hlavní přednosti Citroënu.

Stavte se do MeteorCar v Orlové! Teď uvidíte Nový Citroën C3, C3Aircross, Nový  C5 Aircross,  Nové až 7místné Berlingo,   Space Tourer, JUMPER a za měsíc Nový Citroën C4.  

 

Citroën C5 Aircross Hybrid

NOVÉ SUV C5 AIRCROSS HYBRID: SUV VE TŘÍDĚ Ë-COMFORT

 • Citroën spouští oznámenou elektroofenzívu a představuje svou technologickou vlajkovou loď, nové SUV C5 Aircross Hybrid, „Silent Urban Vehicle“ třídy ë-Comfort.
 • SUV C5 Aircross, které již samo o sobě nabízí výjimečný komfort zejména díky tlumičům s progresivními hydraulickými dorazy®, sedadlům Advanced Comfort a 20 asistenčním systémům řízení, vstupuje do nové fáze programu Citroën Advanced Comfort® s hybridní plug-in nabídkou:
  • NEKOMPROMISNOST: řízení inspirované zvyklostmi zákazníků, s nulovými emisemi CO2 při běžných jízdách ve 100% elektrickém režimu (dojezd 50 km) a neomezený dojezd při dlouhých cestách díky benzínovému motoru.
  • TICHO NA PALUBĚ: cestování na palubě tohoto Silent Urban Vehicle v elektrickém režimu v naprostém tichu, v tlumené atmosféře bez hluku, otřesů nebo vibrací.
  • LUXUSNÍ ZÁŽITEK Z ŘÍZENÍ: elektrizující výkony díky kombinaci benzínového motoru PureTech 180 k, elektrického motoru 80 kW a automatické převodovky ë-EAT8, tedy díky kumulovanému výkonu 225 k a okamžitému točivému momentu 320 Nm.
  • INTUITIVNOST: komplexní, intuitivní a uživatelsky přívětivý ekosystém zahrnující automatické řízení režimů jízdy, snadné nabíjení a vyhrazený portál služeb konektivity.
 • Nové SUV C5 Aircross Hybrid je díky své mimořádné modularitě nejvariabilnějším SUV na trhu: má 3 samostatná sklopná a podélně posuvná sedadla s nastavením sklonu opěradla, objem zavazadlového prostoru je „Best in Class“.
 • Nové SUV C5 Aircross Hybrid, které nabízí dojezd v elektrickém režimu 50 km1, emise CO2 39 ​​g/km1 a spotřebu 1,7 l / 100 km1 v cyklu WLTP, představuje novou etapu přechodu značky Citroën na nové zdroje energií. Jeho hybridní plug-in motor kombinuje nejnovější technologie a konkurenceschopné provozní náklady.
 • Vůz se bude vyrábět ve Francii v závodě Rennes – La Janais vedle verzí se spalovacími motory, jichž se prodalo již více než 80 000 kusů. Nové SUV C5 Aircross Hybrid je ve Francii k dispozici na objednávku za cenu od 39 950 EUR. První dodávky se uskuteční na konci prvního pololetí roku 2020.

Nové SUV C5 Aircross Hybrid je prvním zástupcem elektrické ofenzívy značky Citroën, jejímž cílem je nabízet do roku 2025 u všech svých modelů 100% elektrické verze. V roce 2020 značka Citroën přejde na rozšířenou modelovou nabídku, kdy budou vedle výkonných spalovacích motorů k dispozici i 100% elektrické a hybridní plug-in verze. Počínaje novým SUV C5 Aircross Hybrid budou všechny nové modely značky v nabídce i s elektrifikovanou verzí, jako výsledek závazku značky Citroën k odpovědnému přechodu na nové energie, jehož cílem je nabízet co největšímu počtu zájemců v každém segmentu a na každém trhu vozy inspirované tím, jak je zákazníci využívají.

 

Slavíme 100 let existenci značky CITROËN

100

Rok 2019 sice teprve začal, ale Citroën se na něj v zákulisí připravuje již celé měsíce. Důvodem je blížící se stoleté výročí jeho existence! Při přípravě oslav tohoto výjimečného výročí si organizátoři položili jednoduchou otázku: jak by asi chtěl zakladatel značky André Citroën sám oslavit 100 let své značky? Není pochyb o tom, že tento vizionář a vynálezce moderní komunikace (osvětlení Eiffelovky, průkopnické výpravy atd.) by si nepřál žádné běžné oslavy… Celý rok 2019 tak bude protkán akcemi a oslavami s mezinárodním rozměrem. Pojďme se podívat, co všechno odvážná koncepce nabízí…

Citroën bude svých 100 let existence slavit po celém světě a po celý rok 2019:

100 ZNAČKY, KTERÁ JE „INSPIRED BY YOU“
Citroën oslavuje 100 let značky, která je skutečně „people minded brand“, značky, která se vždy inspirovala lidmi a jejich způsobem života.

 • RETROMOBILE 2019 (6.–10. února, Paříž, výstaviště Porte de Versailles)
  Na toto oblíbené setkání milovníku automobilové historie Citroën připravil speciální stánek oslavující 100 let značky. Na ploše 1 200 m2 bude vystaveno 30 legendárních modelů rozdělených do 3 skupin:
  • 10 sériových vozů: Type A 10 HP, C3 5 HP, Traction Avant, Type H, 2 CV, DS 21 Pallas, Méhari, CX 25 Prestige, C6, Nové SUV C5 Aircross
  • 10 koncepčních vozů: C10, GS Camargue, Karin, Activa 1, Xanae, Osmose, C-Métisse, GTbyCitroën, Tubik, CXPERIENCE
  • 10 závodních vozů: Scarabée d’Or (Zlatý skarabeus), Petite Rosalie (Malá Rosalie), DS 21 z Marocké rallye 1969, SM z Marocké rallye 1971, 2 CV z Raid Afrique, ZX Rallye Raid, Xsara Kit Car, C4 WRC, C-Elysée WTCC, C3 WRC


   Při této příležitosti bude vydán speciální sběratelský katalog k 100. výročí s historií těchto 30 modelů.
  • „DE GÉNÉRATION EN GÉNÉRATION“ („Z GENERACE NA GENERACI“) (od května na sociálních sítích):
   Vzhledem k tomu, že oslava stého výročí značky se neobejde bez připomenutí neochvějné podpory jejích nejvěrnějších zástupců, věnuje jim Citroën originální video: „DE GÉNÉRATION EN GÉNÉRATION“. Jaký je její princip? Rodiny, podniky a prodejci po celém světě, kteří jsou po generace značce Citroën věrní, promluví o své jedinečné oddanosti. Rozhovory, které budou ke zhlédnutí na sociálních sítích, ukáží, jaké nadšení vyvolává Citroën po celém světě.

  • STREET BURST DAY (červen, tajné místo…)
   Vzhledem k tomu, že vůbec první Citroën (Type A) byl představen v Paříži v červnu 1919, značka si zvolila právě tento měsíc pro jedinečnou narozeninovou akci „STREET BURST DAY“. Název je fonetickou hříčku se slovem „Bithday“ a půjde o světovou premiéru, kdy značka zabere v noci ulici a zaparkuje zde 100 vozů Citroën zastupujících 100 let značky: modely od sběratelů a z muzea Conservatoire, ale také koncepční vozy ... Pro kolemjdoucí to bude bezpochyby překvapení, mimořádná výstava bude zdarma. A ti, kteří se na ni nedostanou, ji budou moci sledovat na sociálních sítích.

  • „CITROËN STORIES“ (od července na sociálních sítích):
   Francouzský novinář vyrazí s Novým SUV C5 Aircross na zahraniční cestu, během níž se bude setkávat s fanoušky značky Citroën, kteří jsou majiteli legendárních modelů. Budou se tak moci podělit o svou vlastní zkušenost se značkou Citroën a vyprávět jedinečný příběh svého vozu. Každá ze sedmi zemí, jež novinář navštíví, bude na sociálních sítích zastoupena jedním video rozhovorem.

  • „LE RASSEMBLEMENT DU SIÈCLE“ – „SETKÁNÍ STOLETÍ“ (19.–21. července, Ferté-Vidame, departement Eure-et-Loir) 
   Vyvrcholením oslav stého výročí bude „LE RASSEMBLEMENT DU SIÈCLE“, které iniciovali sběratelé značky (Amicale Citroën & DS France) ve spolupráci se sdružením Aventure Peugeot Citroën DS. Konat se bude na legendárním testovacím okruhu Ferté-Vidame (historické tajné místo, kde se vyvíjel především model 2CV). Toto mezinárodní setkání sběratelů slibuje, že se zapíše do historie více než 11 000 sběrateli, téměř 5 000 vystavenými vozy a až 50 000 návštěvníky očekávanými během tří dnů. Značka akci aktivně podpoří prostřednictvím speciální výstavy. Více informací naleznete na stránkách sdružení CCC: https://citroencc.com.100 LET VIZIONÁŘSKÉ ZNAČKY
Oslava stého výročí značky Citroën je také oslavou 100 let značky, která se nikdy nepřestala dívat do budoucnosti a vždy přicházela s inovativními řešeními splňujícími očekávání každé epochy. Sté výročí založení tak bude pro značku příležitostí, aby odhalila svou vizi budoucnosti automobilismu a představila 2 zcela nové koncepční vozy:

 • KONCEPČNÍ VŮZ č. 1 (únor)
  První bude odhalen v únoru a ve světové premiéře bude vystaven v únoru na ženevském autosalonu. Představí to, jak značka Citroën chápe budoucnost městské mobility.

 • KONCEPČNÍ VŮZ č. 2 (květen)
  Druhý bude odhalen v květnu a svou světovou premiéru si odbude na konferenci VivaTech v Paříži. V tomto případě půjde o ztělesnění ultrakomfortu podle Citroënu.100 LET IKONICKÉ ZNAČKY
Oslava stého výročí značky Citroën je konečně oslavou více než jen značky. Je to pocta populární ikoně, symbolu odvahy, kreativity a francouzského způsobu života. Po celém světě je známá svými legendárními automobily, jedinečným způsobem komunikace a sportovními úspěchy. To vše formovalo po dobu 100 let jedinečnou identitu značky Citroën a oslava stého výročí bude i jejich oslavou:

 • NOVÁ VERZE REKLAMNÍ KAMPANĚ
  Reklamní kampaň Citroën přichází po první epizodě z března 2018 s novou verzí u příležitosti stého výročí. Již známý stopař se představí ve čtyřech nových situacích. Součástí kampaně jsou i nezapomenutelné osobnosti historie značky: slavný reklamní tvůrce Jacques Séguéla na palubě DS, ale také Sébastien Loeb ve svém voze Xsara WRC. Dlouhá verze nového mezinárodního klipu je k vidění na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Dd-K_ESteOo&feature=youtu.be.

 • SBĚRATELSKÁ EDICE „ORIGINS“ (od května)
  Sběratelská edice „Origins“ je speciální řada modelů vyvinutá pro sté výročí značky, která bude v nabídce po celém světě. K dispozici budou modely Citroën C1, C3, kompaktní SUV C3 Aircross, Nový hatchback C4 Cactus, C4/Grand C4 SpaceTourer a C-Elysée. Sběratelská edice „Origins“ vyniká zejména specifickými odstíny a materiály, především bronzovými prvky, stejná barva se objevuje i na znaku „Origins since 1919“, který zdobí karoserii. Všechny modely jsou již k dispozici na objednávku ve Francii, s výjimkou modelů C1 a C3 Aircross, které budou uvedeny na trh ve 2. čtvrtletí.

 • VIRTUÁLNÍ MUZEUM „CITROËN ORIGINS“ V BARVÁCH OSLAV 100 LET OD ZALOŽENÍ (od ledna)
  Speciální stránky Citroën Origins (www.citroenorigins.cz), které byly spuštěny v roce 2016, se pravidelně doplňují. V současnosti jsou dostupné již ve více než 40 zemích a ve 23 jazycích. Toto virtuální muzeum značky nabídne v roce 2019 hned 5 nových modelů, představených ve 3D a se zvukem, celkově tak bude k vidění 79 vozů. Stránky, které se v lednu zahalí do barev oslav stého výročí, budou důležitým místem, které bude informovat o programu oslav. Budou tu k vidění i nové dočasné výstavy a hlavní akce, které značka naplánovala v rámci stého výročí, se zde představí ve fotografiích a videích.

 • NOVÉ PRODUKTY A HRAČKY CITROËN URČENÉ PRO OSLAVY 100. VÝROČÍ ZALOŽENÍ (od ledna)
  „Táta, Máma, Citroën“: André Citroën si přál, aby toto byla 3 první slova, která se děti naučí říkat, když ve 20. letech uvedl na trh řadu hraček Citroën. Na tu dobu šlo o nevídaný nápad, jehož hlavním cílem bylo, aby děti doma slýchaly jméno značky již od nejmenšího věku. Značka se rozhodla k 100. výročí tuto jeho iniciativu připomenout a uvádí na trh novou řadu produktů, které vizuálně připomínají grafiku Citroënu z 20. let: smaltované hrnky, karetní hry, pexeso a dokonce i 100 % Citroën vydání slavné hry Monopoly! Kromě toho značka uvede na trh miniatury starých modelů, které dodnes nebyly v nabídce k dispozici, stejně jako různá dárková balení určená pro sběratele, v nichž se mísí staré i současné modely.

 • OBCHODNÍ SÍŤ V BARVÁCH OSLAV 100. VÝROČÍ (od ledna)
  Prodejní síť Citroën se po celém světě zbarví zvenku i vevnitř showroomů do barev oslav 100. výročí značky, s využitím scénografické koncepce speciálně navržené pro tuto příležitost. Na orientačních značeních, vlajkách, bannerech, totemech i lepicích fóliích se objeví téma loga Citroën „Origins since 1919“ včetně bronzového rastru. V tomto duchu byla vytvořena také 3D socha „100 ANS“ („Sto let“). Atmosféra vytvořená v showroomech prostřednictvím těchto různých prvků bude dokonale podkreslovat modely sběratelské edice „Origins“. Novinky se budou po celý rok objevovat i v rámci pravidelných výstav historických vozidel.

 • SBĚRATELSKÁ KNIHA „100 ANS DE PUBLICITÉ CITROËN“ („STO LET REKLAMY CITROËN“) OD JACQUES SÉGUÉLY (duben)
  Citroën není 100 let znám jen svým know-how“, ale i svou reklamou, kterou André Citroën povýšil na umění. V době, kdy se konkurenti věnovali propagaci, on již nabízel moderní reklamu: osvětlení Eiffelovky, expedice polopásových vozů, dopravní značky, hračky Citroën ... Pro zvýšení povědomí jeho značky byly dobré všechny prostředky. Tato kultura odvážné komunikace zůstala v DNA značky pevně zakotvena. K této jedinečné historii se vrací v knize „Sto let reklamy Citroën“, vydané u příležitosti stého výročí, Jacques Séguéla, autor reklamních filmy značky z 80. let („Divoké šípy“, Visa GTi na letadlové lodi Clémenceau, AX na Velké čínské zdi atd.). Krásná a bohatě ilustrovaná kniha vyjde ve Francii na konci března a bude k dispozici také v angličtině a čínštině.

 • CITROËN RACING SLAVÍ 100 LET SPORTOVNÍCH ÚSPĚCHŮ
  Citroën neustále dokazuje svou náklonnost k překonávání rekordů a k dobrodružství, od prvního přejezdu Sahary, který zorganizoval André Citroën, po mistrovství světa v rallye WRC. Tým Citroën Racing se tak na oslavy stého výročí podívá z tohoto pohledu, a to prostřednictvím různých iniciativ, jako je nový design C3 WRC v barvách oslav výročí, který se představí v lednu na autosalonu v Birminghamu, krátký film o historii závodů s účastí Citroënu, jehož premiéra proběhne na výstavě Rétromobile (únor), dále zcela nový díl internetové série „Little Big Racing“ verze „vintage“ atd.

 • THE WORLD INSPIRED BY CITROËN’ (léto 2019)
  Oslava výročí je příležitostí pro slavné mezinárodní fotografy zviditelnit zajímavou cestou značku a její vozy. 100 fotografií z celého světa (Paris, Rome, Amsterdam, New York, Buenos Aires, Tunis, Tokyo) zdokumentuje minulost, současnost a budoucnost značky Citroen. Po svém zveřejnění na Instagramu a Facebooku se těchto 100 fotografií stane součástí výstavy v Monnaie de Paris (Paris 6ème) a bude přístupná v červenci a srpnu zdarma. Objeví se rovněž ve speciálním vydání prestižního časopisu IDEAT.
Autorizovaný servis nebo nezávislý servis či dokonce „garážistu“?

      Poradí Vám Ivo Hrbáček, 30 let praxe v oboru  

 

Když Vám odpovím na tuto otázku, můžete si říci, že každý hájí své. Proto se omezím na nezvratná fakta a udělejte si obrázek sami.

Aby se mohl servis o vaše auto řádně starat, musí mít speciální nářadí, diagnostiku, technické informace a výrobcem vyškolené techniky. Za všechno se musí zaplatit značné finanční částky. Tyto výdaje se samozřejmě promítnou do ceny normohodiny za práci. Autorizovaný servis musí mít předepsanou výbavu povinně a nezávislý servis na to v absolutní většině nemá prostředky, nejen proto, že by to musel zakoupit pro každou servisovanou značku. Samozřejmě, že vám bude tvrdit, že  speciální nářadí a diagnostiku má, ale už Vám nepoví, že jen částečnou a  spoustu věcí není schopen řádně provést hlavně proto, že to není v jeho technických ani vědomostních možnostech. Proto vám „nějakou“ údržbu udělá, ale až se problémy nasbírají, přiveze Vaše auto k nám do autorizovaného servisu a my doděláme jeho nedodělky za zanedbané roky a vy si postesknete, že autorizovaný servis je drahý.

Nedávno mi jeden zákazník řekl, že už 2 roky jezdí do malého servisu, a že za „garančku“ (servisní prohlídku a údržbu) platí jen 2.500 Kč. U nás platil o něco málo více. Náš servis obsahoval kolem 30ti úkonů, které jsou nutné pro řádný, bezpečný a spolehlivý provoz. Na jeho faktuře byla jen výměna oleje a olejového filtru za 2.500 Kč. Kdyby si jen toto nechal provést u nás, dostal by originální filtr a značkový plně syntetický olej a  zaplatil by u daného vozidla 1.900 Kč, o 600 Kč méně! Přesto, že autorizovaný servis má hodinové sazby vyšší,  účtuje za provedené práce mnohem méně hodin, protože jsme vázáni velmi přísnými normočasy výrobce. Nezávislý servis si účtuje podstatně delší čas bez ohledu na normy výrobce. V MeteorCaru, dle stáří vozidla získáváte navíc slevy až 25% na originální díly.  K tomu si v MeteorCar můžete pořídit Slevovou kartu za věrnost na neoriginální ND, oleje a práci. Tato sleva dle doby věrnosti je od 5 do 25%. Využijete-li řádně nabízených slev, budete mít v MeteorCaru ceny lepší než v nezávislém servisu a určitě služby ve vyšší kvalitě.  Již nemáte důvod jezdit jinam! Cesta do Orlové se vyplatí! Telefon na náš servis 604 981 777.

 

 • Ale MeteorCar má autorizaci pro Citroën,  Suzuki a Aixam. Přitom provádíte  práce na jiných značkách jako nezávislý servis.

 

Ano, provádíme opravy všech značek díky tomu, že jsme velmi dobře vybaveni - máme  autorizaci pro 3 značky. Ale děláme jen práce, na které jsme vybaveni, například výměny olejů, filtrů, výměny výfuků, tlumičů, brzd, 3D geometrii, servis klimatizací, přestavby na LPG, přestavby ZTP, a opravy havárií. K provedení prací na které nejsme vybaveni Vás odkážeme na autorizovaný servis.

Děkuji za odpověď

Dobře si to pamatujte! Po nehodě je pozdě číst co udělat

 Ihned volejte asistenční službu své pojišťovny (číslo máte uvedeno na Vaší zelené kartě)  nebo volejte telefonní číslo 1224 . Nahlásíte tam ze Zelené karty povinného ručení údaje o vaší pojišťovně a pověřený pracovník Vám zajistí služby na které máte nárok z vašeho pojištění. Obvykle to bývá odtah vozidla zdarma při nehodě nebo i při poruše a další služby…

Pozor na firmy, jejichž odtahovky většinou přijedou samy. Říká se jim nehodové služby anebo „LOVCI  NEHOD“, ne všechny jsou poctivé, většinou nemají smlouvy s vaší pojišťovnou, vyvarujte se jejich pomoci, mohlo by to být drahé. Důsledně se řiďte pokyny vaší asistenční služby nebo tel.linky 1224 ! Vím, při nehodě můžete být ve stresu nebo zraněni, ale v žádném případě nepodepisujte nehodové službě žádné plné moci k zajištění oprav, ani si od nich nepůjčujte žádné náhradní vozidlo. 

Dle potřeby volejte sanitku a Policii ČR.

Pokud máte sjednaný "domovský servis"  u Allianz nebo „Koop servis“ u Kooperativy, zajistí Vám asistenční služba  pojišťovny odtah zdarma do tohoto  servisu z celého území ČR jejich smluvní odtahovkou.  Požádejte důrazně o tento svůj nárok. Nemusíte pak jezdit vyřizovat a vyzvedávat vozidlo do vzdálených servisů. Asistenční služba pojišťovny Vám pomůže, poradí a stanoví kdo a kde Vám vozidlo odtáhne do servisu. Pak je vhodné informovat také Váš Domovský servis.

Meteor Car vám zajistí náhradní vozidlo zdarma v případě, že jste poškozenou stranou a také v případě, že na to máte nárok, byť jste nehodu zavinil sám, pokud to máte sjednané v havarijním pojištění

Pokud máte pojištění  u Allianz, poskytne Vám tato pojišťovnazdarma v rámci asistenčních služeb také právní poradenství a to i v cizině česky

Místo nehody, poškozená auta a ostatní majetek (dopravní značení, ploty, svodidla a jiné zařízení) si vyfoťte mobilním telefonem!

Společně s dalšími účastníky nehody vypište záznam o nehodě, který máte od vaší pojišťovny, uveďte tam, pokud se dohodnete, kdo je viník nehody a tento protokol všichni podepište. Každý si vezměte 1 kopii. Pokud je Vás více, vyfoťte si kopii mobilním telefonem. Originál by si měl ponechat poškozený.

Protože sami těžko rozpoznáte, jestli škoda na vozidlech a ostatním majetku je do 100tis. Kč, doporučujeme vždy zavolat Policii ČR.   Pozor! Někdy plastové nárazníky zapruží, vrátí se do původního tvaru, ale pod nimi je něco zbořeno ! Přivoláním PČR se vyhnete případným dalším sporům, kdy 2.účastník nehody začne zpochybňovat své předchozí kroky a míru zavinění. Pojišťovna pak může krátit plnění.  Pokud při nehodě vznikne škoda 3.straně, dojde například k poškození plotu, dopravního značení nebo je některé z vozidel na leasing nebo úvěr,  pak  je vaší povinností PČR zavolat vždy.                                                                                                                 

                                                                                                               

Pokud policii nechcete přivolat, protože  jde o jasný minimální rozsah škody a chcete se vyhnout pokutám a zbytečné ztrátě části bonusové slevy pojištění, zvažte možnost  finančního vyrovnání na místě nehody. Vždy však  vypište společně  záznam o nehodě se všemi údaji o všech účastnících nehody (číslo pojistky a zelené karty, údaje a čísla řidičského a občanského průkazu, obrázek a náčrtek místa nehody, prohlášení o míře zavinění (případně způsobu vyrovnání) a další potřebné údaje dle propisovacího formuláře záznamu o nehodě, který jste dostali spolu s pojistnou smlouvou. Tento záznam o nehodě vždy řádně a čitelně podepište! Nejste-li schopni s protistranou dohodnout se,  vždy volejte policii !

Pokud je nezbytné dostat vozidlo z důvodu bezpečnosti neprodleně pryč z místa nehody (se souhlasem PČR) a nenarušíte tím řádné vyšetření nehody PČR, může být žádoucí, po konzultaci s asistencí vaší pojišťovny nechat vozidlo odtáhnout dle pokynů pojišťovny. Pokud by  z bezpečnostních důvodů asistenční služba pojišťovny doporučila odtah jiným než jejich partnerem, v žádném případě nepodepisujte nehodové službě žádné plné moci k zajištění oprav, žádné náhradní vozidlo. Budou Vám slibovat, jak vše zajistí, jak je to pro Vás výhodně a bezpracné, jak nebudete nic doplácet, ale často opak je pravdou. Vaše vozidlo by pak mohlo být dáno do opravny, která není autorizována k opravě vašeho vozidla, ale má dohodu o opravách s Nehodovou službou. Takové opravy jsou často provedeny nekvalitně, neodborně. Doplňkové služby, jako např. zapůjčení vozidla bývá předražené. Přes sliby, že nebudete nic doplácet často dochází ke sporům.

METEOR CAR  je tady pro Vás !

Do Orlové – nejlepší cesta k Citroënu !

Cesta do Orlové se Vám vyplatí !

 

 

Jak předejít zbytečným problémům

 1.Nezapomeňte, že vaše auto má předepsaný plán údržby,který jste podepsali a obdrželi při převzetí vozu. Pro uplatnění základní i prodloužené garance  je vždy nutné předložit servisní knížku s úplnými servisními záznamy!  Pokud jsou servisní prohlídky potvrzeny autorizovaným servisem Citroën, nebudete mít problém. Pokud provádíte servis mimo autorizovaný servis Citroën, může Vám být garance uznána jen za podmínky, že doložíte zakázkové listy se záznamy o opravách , údržbě a použití originálních náhradních dílů, maziv, filtrů, provedení kompletní diagnostiky Citroën. Dále musí servis doložit odbornou způsobilost a zaškolení mechaniků pro opravy a údržbu Citroën a dále doložit,  že je vlastníkem potřebných technických informací od výrobce.  Pravdou je, že neznám neautorizovaný servis, který disponuje takovým vybavením a informacemi (Tyto informace a vybavení se platí a není to levná záležitost).  Seznam autorizovaných servisů Citroën je uveden na stránkách ww.citroen.cz. Uvědomte si, že servisní prohlídka není jen výměna předepsaného oleje a filtru, ale je to komplexní kontrola a údržba vašeho vozidla s mnoha předepsanými úkony, které mají zajistit Váš klid, bezpečnost  a spolehlivost vozidla!

 2.      S novým Citroënem získáváte 12letou garanci na prorezivění karosérie na osobní vozidla (5letou na užitkové vozy). Podmínkou uznání této garance je kontrola stavu karosérie v autorizovaném servisu po 4 letech od počátku záruky. Další kontroly jsou předepsány vždy 1x za 2 roky.

 

Veškeré kontroly dle bodu 1 a 2  musí být provedeny nejpozději před uplynutím termínu počítaného od počátku záruky, který  je uveden v Servisní knížce Citroën. 

Datem skončení záruky nekončí potřeba  údržby na  vozidle! Chcete-li jezdit spolehlivým a bezpečným vozem, je nutné i nadále provádět údržbu v rozsahu předepsaných úkonů dle nájezdu limitu kilometrů nebo 1x  ročně (co nastane dříve) . Díky pravidelným kontrolám a údržbě předejdete  menším i větším závadám a případně i nehodám, které mohou být zaviněny zanedbáním údržby. A až budete kupovat nové vozidlo a budete chtít Váš  starý vůz prodat,  výdaje na údržbu se Vám vrátí v určitě lepší ceně  než za cenu vozidla se zanedbanou údržbou a stavem.  A nezapomeňte, že v našem servise METEOR CAR zaplatíte méně než v  jiných servisech a to díky našim věrnostním slevám a slevám až 25%  na originální náhradní díly. Pokud Vám namontujeme originální náhradní díly u nás, na tyto díly máte záruku 2 roky.   Dobrý stav Vašeho vozu, spolehlivost a bezpečnost budou samozřejmostí díky řádné údržbě.  

 

A ještě něco!

 

Bezpečnou a pohodlnou jízdu v Citroënu Vám přeje Ivo Hrbáček a kolektiv METEOR CAR